Philips 40B1U5600 - 40" (101.6 cm) UWQHD 3440x1440 IPS, 21:9, 100Hz, 4ms, HDR400, USB-C PD100W, Black
SKU 14149 Brand Philips EAN13 8712581797478
Philips 5000 Series 40B1U5600 40" UWQHD (3440x1440) IPS 21:9, 100Hz, 4 ms, DisplayHDR400, 500 cd/m², USB-C PD 100W, 4xUSB-A + USB-C, 2x5W speakers
Monitors - Panel Type IPS
Monitors - Response Time (GtG) 4 ms
Monitors - Curvature Flat
Monitors - Video Inputs DisplayPort 1.4
Philips 5000 series 40B1U5600/00. Display diagonal: 101.6 cm (40"). Display resolution: 3440 x 1440 pixels. HD type: Wide Quad HD. Display technology: LCD. Response time: 4 ms. Native aspect ratio: 21:9. Viewing angle. horizontal: 178°. Viewing angle. vertical: 178°. Built-in speaker(s). Built-in USB hub. USB hub version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). VESA mounting. Height adjustment. Product colour: Black
Display diagonal101.6 cm (40")
Display resolution3440 x 1440 pixels
HD typeWide Quad HD
Native aspect ratio21:9
Display technologyLCD
Panel typeIPS
Backlight typeW-LED
Display brightness (typical)500 cd/m²
Response time4 ms
FeatureLowBlue mode
Screen shapeFlat
Contrast ratio (typical)1200:1
Contrast ratio (dynamic)50000000:1
Dynamic contrast ratio marketing nameSmartContrast
Maximum refresh rate100 Hz
Viewing angle. horizontal178°
Viewing angle. vertical178°
Display number of colours16.7 million colours
Pixel pitch0.26925 x 0.26925 mm
Pixel density94 ppi
Horizontal scan range30 - 160 kHz
Vertical scan range48 - 100 Hz
Viewable size. horizontal92.6 cm
Viewable size. vertical38.8 cm
Digital horizontal frequency30 - 190 kHz
Digital vertical frequency48 - 120 Hz
High Dynamic Range (HDR) technologyDisplayHDR 400
Haze rate25%
Surface hardness3H
Colour depth8 bit
Colour gamut standardsRGB
sRGB coverage (typical)121%
NTSC coverage (typical)102%
Fast charging technologyPower Delivery
Component video syncSeparate sync
Number of speakers2
RMS rated power10 W
Market positioningBusiness
Product colourBlack
Front bezel colourBlack
Feet colourBlack
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB upstream port typeUSB Type-B. USB Type-C
Number of upstream ports2
Number of USB Type-B upstream ports quantity1
Number of USB Type-C upstream ports quantity1
USB Type-A downstream ports quantity4
USB Type-C downstream ports quantity1
USB Power Delivery up to100 W
HDMI ports quantity1
HDMI version2.0
DisplayPorts quantity1
DisplayPort version1.4
HDCP version1.4/2.2
Panel mounting interface100 x 100 mm
Cable lock slot typeKensington
Adjustable height (max)15 cm
Swivel angle range-180 - 180°
Tilt angle range-5 - 30°
LED indicatorsOperation. Stand-by
Energy efficiency class (SDR)F
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours39 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours70 kWh
Power consumption (typical)36 W
Power consumption (standby)0.4 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Power supply typeInternal
Energy efficiency scaleA to G
European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code1366224
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Operating altitude0 - 3658 m
Non-operating altitude3658 - 12192 m
Width (with stand)944 mm
Depth (with stand)280 mm
Height (with stand)628 mm
Weight (with stand)13.9 kg
Width (without stand)944 mm
Depth (without stand)54 mm
Height (without stand)419 mm
Weight (without stand)9.72 kg
Package width1070 mm
Package depth226 mm
Package height507 mm
Package weight17.6 kg
Cables includedHDMI. DisplayPort. USB Type-C. AC
Bundled softwareSmartControl
Sustainability certificatesENERGY STAR
Doesn't containMercury. PVC/BFR
Compatible operating systemsMac OS XWindows 11 / 10 / 8.1 / 8 / 7
Exterior finish typeTextured
Picture enhancementSmartImage
Recyclable packaging material100%
Delta E2
Philips SmartUniformity93 - 105%
Compliance certificatesRoHS
Mean time between failures (MTBF)70000 h
Post-consumer recycled plastic85%