Philips 45B1U6900C - 45 in (113 cm) UltraWide Curved Monitor 5120x1440, VA, 32:9, USB-C PD100W, 75Hz, 4ms, Black
SKU 14260 Brand Philips EAN13 8712581797454
45 in (113 cm) Philips 45B1U6900C UltraWide 5120x1440 (32:9) Curved 1500R VA, 4 ms, 75 Hz, DisplayHDR 400, 450 cd/m2, USB-C PD100W, HDMI+DP
Monitors - Panel Type VA
Monitors - Response Time (GtG) 4 ms
Monitors - Curvature 1500R
Monitors - Video Inputs DisplayPort 1.4
Philips 6000 series 45B1U6900C/00. Display diagonal: 113 cm (44.5"). Display resolution: 5120 x 1440 pixels. HD type: UltraWide Dual Quad HD. Display technology: LED. Response time: 4 ms. Native aspect ratio: 32:9. Viewing angle. horizontal: 178°. Viewing angle. vertical: 178°. Built-in speaker(s). Built-in USB hub. USB hub version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). VESA mounting. Height adjustment. Product colour: Black
Display diagonal113 cm (44.5")
Display resolution5120 x 1440 pixels
HD typeUltraWide Dual Quad HD
Native aspect ratio32:9
Display technologyLED
Panel typeVA
Backlight typeW-LED
Display brightness (typical)450 cd/m²
Response time4 ms
FeatureWake-on-LAN
Screen shapeCurved
Screen curvature rating1500R
Contrast ratio (typical)3000:1
Contrast ratio (dynamic)80000000:1
Dynamic contrast ratio marketing nameSmartContrast
Maximum refresh rate75 Hz
Viewing angle. horizontal178°
Viewing angle. vertical178°
Display number of colours16.7 million colours
Pixel pitch0.2124 x 0.2124 mm
Pixel density120 ppi
Horizontal scan range30 - 114 kHz
Vertical scan range48 - 75 Hz
Viewable size. horizontal108.7 cm
Viewable size. vertical30.6 cm
Display diagonal (metric)113 cm
High Dynamic Range (HDR) technologyDisplayHDR 400
Haze rate25%
Surface hardness2H
Colour depth8 bit
sRGB coverage (typical)123%
NTSC coverage (typical)107%
Component video syncSeparate sync
Number of speakers2
Market positioningBusiness
Product colourBlack
Front bezel colourBlack
Feet colourBlack
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB upstream port typeUSB Type-B. USB Type-C
Number of upstream ports2
Number of USB Type-B upstream ports quantity1
Number of USB Type-C upstream ports quantity1
USB Type-A downstream ports quantity4
USB Type-C downstream ports quantity1
USB Power Delivery up to100 W
HDMI version2.0
DisplayPorts quantity1
DisplayPort version1.4
HDCP version1.4/2.2
Panel mounting interface100 x 100 mm
Cable lock slot typeKensington
Adjustable height (max)15 cm
Swivel angle range-45 - 45°
Tilt angle range-5 - 15°
Number of OSD languages21
LED indicatorsOperation. Stand-by
Energy efficiency class (SDR)G
Power consumption (typical)46.3 W
Power consumption (standby)0.3 W
Power consumption (PowerSave)36.5 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Power supply typeInternal
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Operating altitude0 - 3658 m
Non-operating altitude0 - 12192 m
Width (with stand)1085 mm
Depth (with stand)238 mm
Height (with stand)515 mm
Weight (with stand)12.8 kg
Width (without stand)1085 mm
Depth (without stand)158 mm
Height (without stand)337 mm
Weight (without stand)9.75 kg
Package width1180 mm
Package depth535 mm
Package height235 mm
Package weight17.1 kg
Cables includedHDMI. DisplayPort. USB Type-C. AC
Bundled softwareSmartControl
Sustainability certificatesENERGY STAR. TCO
Doesn't containMercury. PVC/BFR
Compatible operating systemsMac OS X. Windows 11/10/8.1/8
Exterior finish typeTextured
Picture enhancementSmartImage
Recyclable packaging material100%
Delta E2
Philips SmartUniformity93 - 105%
Compliance certificatesRoHS
Mean time between failures (MTBF)70000 h
Ethernet LAN data rates10.100.1000 Mbit/s
Post-consumer recycled plastic85%