Samsung Odyssey G7 S32BG700EU - 32-inch 4K UHD (3840x2160) IPS 144Hz 1ms GTG, HDMI 2.1 & DP1.4, Black, VESA, Height/Swivel/Pivot
SKU 14473 Brand SAMSUNG EAN13 8806094138818
Samsung Odyssey G7 S32BG700EU — 32-inch 4K UHD IPS (3840x2160), 144Hz, 1ms GTG, HDMI 2.1, DisplayPort 1.4, FreeSync Premium Pro, G-SYNC Compatible, DisplayHDR400, 350 cd/m²
Monitors - Panel Type IPS
Monitors - Response Time (GtG) 1 ms
Monitors - Curvature Flat
Monitors - Video Inputs DisplayPort 1.4
Samsung G70B. Display diagonal: 81.3 cm (32"). Display resolution: 3840 x 2160 pixels. HD type: 4K Ultra HD. Display technology: LED. Response time: 1 ms. Native aspect ratio: 16:9. Viewing angle. horizontal: 178°. Viewing angle. vertical: 178°. Built-in speaker(s). Built-in USB hub. USB hub version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). VESA mounting. Height adjustment. Product colour: Black
Display diagonal81.3 cm (32")
Display resolution3840 x 2160 pixels
HD type4K Ultra HD
Native aspect ratio16:9
Display technologyLED
Panel typeIPS
Display brightness (typical)350 cd/m²
Response time1 ms
Response time measurement typeGTG (Gray to Gray)
Screen shapeFlat
Contrast ratio (typical)1000:1
Maximum refresh rate144 Hz
Viewing angle. horizontal178°
Viewing angle. vertical178°
Display number of colours1 billion colours
Viewable size. horizontal69.8 cm
Viewable size. vertical39.3 cm
Display diagonal (metric)80 cm
FeatureVirtual AIM point
Colour gamut standardDCI-P3
Colour gamut95%
NVIDIA G-SYNC typeG-SYNC Compatible
AMD FreeSync typeFreeSync Premium Pro
Game featuresSuper Ultrawide GameView
Operating system installedTizen
Market positioningConsumer
Product colourBlack
Front bezel colourBlack
Feet colourBlack
USB hub version3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB upstream port typeUSB Type-B
Number of upstream ports1
USB Type-A downstream ports quantity2
HDMI ports quantity2
HDMI version2.1
DisplayPorts quantity1
DisplayPort version1.4
Headphone outputs1
Wi-Fi standards802.11a. 802.11b. 802.11g. Wi-Fi 4 (802.11n). Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth version5.2
Panel mounting interface100 x 100 mm
Adjustable height (max)12 cm
Pivot angle-92 - 92°
Swivel angle range-15 - 15°
Tilt angle range-9 - 13°
Energy efficiency class (SDR)G
Energy efficiency class (HDR)G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours33 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours61 kWh
Power consumption (typical)33 W
Power consumption (standby)0.5 W
AC input voltage100 - 240 V
AC adapter output voltage22 V
Power supply typeExternal
Energy efficiency scaleA to G
European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code1318288
Annual energy consumption48 kWh
Operating temperature (T-T)10 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Width (with stand)714.6 mm
Depth (with stand)311.1 mm
Height (with stand)602.6 mm
Weight (with stand)8.3 kg
Width (without stand)714.6 mm
Depth (without stand)125.9 mm
Height (without stand)441.1 mm
Weight (without stand)6.4 kg
Package width798 mm
Package depth545 mm
Package height176 mm