DDR5 32GB KIT 2x16GB PC 6000 G.Skill Trident Z5 Royal Neo - F5-6000J2836G16GX2-TR5NS - 32GB (2x16GB), 6000MHz
32 GB DDR5 memory kit (2x16GB) at 6000 MHz, 288-pin DIMM, unbuffered, dual-channel, EXPO supported, with heatsink and backlight.
Please Note
The website is currently being actively developed, you are welcome to place the order and in 99% of the cases your order will be processed as usual, but in some cases there may be a delay or the price may change. We will notify you if there are any issues.
Discontinued
This item was discontinued and currently is not available for order on our website. The item may become available soon. Please contact us if you need more information regarding the upcoming arrivals.
| RAM Memory - RGB Lighting | Yes |
|---|
Trident Z5 Royal Neo is the luxury-class of extreme overclock performance DDR5 memory designed for AMD AM5 platforms, featuring a crown jewel design with a crystalline light bar for a magnificent display of customizable RGB lighting and electroplated aluminum heatspreaders with a mirrored finish in gold or silver colors.
Patented Radiant Crystalline Light Bar
Designed to disperse and refract light from each DRAM module, the unique crystalline design provides a magnificent display of RGB lighting in your PC case.
Luxurious Aluminum Heatspreaders
Electroplated with a lustrous gold or silver color, each of the solid aluminum heatspreaders are CNC-cut to precision for a luxurious experience.
Extreme Overclocking Performance
Each Trident Z5 Royal Neo DRAM module is built with hand-screened memory ICs on a custom 10-layer PCB for a superb overclock experience.
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| CAS latency | 28 |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory clock speed | 6000 MHz |
| Component for | PC |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| ECC | No |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory voltage | 1.1, 1.4 V |
| AMD Extended Profiles for Overclocking (EXPO) | Yes |
| Cooling type | Heatsink |
| Lead plating | Gold |
| Backlight | Yes |