G.Skill Aegis 16GB DDR4 3200 MHz CL16 - F4-3200C16S-16GIS 1x16GB (Boxed)
16GB DDR4-3200 MHz (PC4-25600) Aegis module from G.Skill. CL16 (16-18-18-38), 288-pin DIMM, unbuffered, 1.35V, XMP 2.0. Ideal for gaming PCs with black PCB and red accents for stability and performance.
Please Note
The website is currently being actively developed, you are welcome to place the order and in 99% of the cases your order will be processed as usual, but in some cases there may be a delay or the price may change. We will notify you if there are any issues.
Discontinued
This item was discontinued and currently is not available for order on our website. The item may become available soon. Please contact us if you need more information regarding the upcoming arrivals.
| RAM Memory - Memory Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM Memory - ECC | Non ECC |
| RAM Memory - CAS Latency | CL16 |
| RAM Memory - RGB Lighting | No |
| RAM Memory - Total Capacity | 16 GB |
| RAM Memory - Color | Black |
| RAM Memory - Speed (MT/s) | 3200 MT/s |
| RAM Memory - Kit Size | 1 |
| RAM Memory - Heatsink | No |
The Ideal Solution for Gaming PCs
Named after the powerful shield of Greek gods, Aegis symbolizes strength and power. G.SKILL Aegis DDR4 memory is designed for upgraded performance and high stability on the latest PC gaming systems. Built with high-quality ICs and rigorously tested for compatibility across major motherboards, it boosts responsiveness in FPS, RTS, MOBA, or MMORPG games.
Performance and Efficiency
This 16GB single module runs at 3200 MHz with timings of 16-18-18-38 at 1.35V, supporting Intel XMP 2.0 for easy overclocking. Operating at low voltage (1.2-1.35V), it reduces power consumption by 20% compared to DDR3, running cooler and more efficiently. Features a matte black PCB with red accents, no RGB lighting.
- Capacity: 16GB (1x16GB)
- Speed: DDR4-3200 MT/s (SPD: 2133 MHz)
- CAS Latency: CL16
- Voltage: 1.35V (XMP)
- Form Factor: 288-pin DIMM, Unbuffered, Non-ECC
- Profiles: Intel XMP 2.0, SPD enabled
- Lifetime Warranty
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| CAS latency | 16 |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| ECC | No |
| Memory channels | Single-channel |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 2.0 |
| SPD profile | Yes |
| SPD voltage | 1.2 V |
| SPD latency | 38 |
| SPD speed | 2133 MHz |
| Timings | 16-18-18-38 |
| Color | Black/Red |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| RGB Lighting | No |