G.Skill Aegis 8GB DDR4 3000MHz CL16 F4-3000C16S-8GISB Black (Boxed)
G.Skill Aegis 8GB DDR4-3000MHz CL16-18-18 single module. 288-pin DIMM, unbuffered non-ECC, 1.35V, XMP 2.0, black heatsink. Ideal for gaming PCs.
Please Note
The website is currently being actively developed, you are welcome to place the order and in 99% of the cases your order will be processed as usual, but in some cases there may be a delay or the price may change. We will notify you if there are any issues.
Discontinued
This item was discontinued and currently is not available for order on our website. The item may become available soon. Please contact us if you need more information regarding the upcoming arrivals.
| RAM Memory - Memory Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM Memory - Profiles | Intel XMP |
| RAM Memory - ECC | Non ECC |
| RAM Memory - CAS Latency | CL18 |
| RAM Memory - RGB Lighting | No |
| RAM Memory - Total Capacity | 8 GB |
| RAM Memory - Color | Black |
| RAM Memory - Speed (MT/s) | 3000 MT/s |
| RAM Memory - Kit Size | 1 |
| RAM Memory - Heatsink | Yes |
The Ideal Solution for Gaming PCs
Named after the powerful shield of Greek gods, Aegis symbolizes strength and power. This DDR4 memory from the AEGIS family is designed for upgraded performance and high stability on latest PC gaming systems. Boost your gaming rig for FPS, RTS, MOBA, or MMORPG.
Performance and Compatibility
8GB single module at 3000MHz with timings 16-18-18-38. Supports Intel XMP 2.0 for easy overclocking. Compatible with Intel Core processors and major motherboards. Low voltage 1.35V reduces power consumption by 20% vs DDR3. Built with hand-selected ICs for reliability.
Quality Features
Black heatspreader for cooling, 288-pin DIMM form factor, unbuffered non-ECC. Height 31.2mm. Limited lifetime warranty.
- Speed: 3000 MT/s (XMP)
- CAS Latency: CL16
- Voltage: 1.35V
- SPD: 2133MHz / 1.2V
- Non-ECC, Unbuffered
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| CAS latency | 16 |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory clock speed | 3000 MHz |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| ECC | No |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 2.0 |
| SPD profile | Yes |
| SPD voltage | 1.2 V |
| SPD latency | 38 |
| SPD speed | 2133 MHz |
| Country of origin | Taiwan |
| Product colour | Black |
| Height | 31.2 mm |
| Timings | 16-18-18-38 |
| Heatsink | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |