AMD EPYC 32Core Model 9334 SP5 Tray
AMD EPYC 9334. AMD EPYC. Socket SP5. AMD. 2.7 GHz. Server/workstation. 3.9 GHz
Please Note
The website is currently being actively developed, you are welcome to place the order and in 99% of the cases your order will be processed as usual, but in some cases there may be a delay or the price may change. We will notify you if there are any issues.
Discontinued
This item was discontinued and currently is not available for order on our website. The item may become available soon. Please contact us if you need more information regarding the upcoming arrivals.
AMD EPYC 9334. Processor family: AMD EPYC. Processor socket: Socket SP5. Processor manufacturer: AMD. Memory channels: Dodeca-channel. Memory types supported by processor: DDR5-SDRAM. Memory clock speeds supported by processor: 4800 MHz. Market segment: Server
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor model | 9334 |
| Processor base frequency | 2.7 GHz |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 32 |
| Processor socket | Socket SP5 |
| Component for | Server/workstation |
| Processor threads | 64 |
| Processor boost frequency | 3.9 GHz |
| Processor cache | 128 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Thermal Design Power (TDP) | 210 W |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 4800 MHz |
| Memory channels | Dodeca-channel |
| Memory bandwidth (max) | 460.8 GB/s |
| On-board graphics card model | Not available |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Market segment | Server |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| PCI Express slots version | 5.0 |