3200 16GB (2x8) G.Skill Trident Z RGB - F4-3200C16D-16GTZRX - Black DDR4 3200MHz
G.Skill Trident Z RGB DDR4 memory kit, 16 GB (2x8 GB), 3200 MHz, 288-pin DIMM, Black, unbuffered, RGB lighting, XMP 2.0
Please Note
The website is currently being actively developed, you are welcome to place the order and in 99% of the cases your order will be processed as usual, but in some cases there may be a delay or the price may change. We will notify you if there are any issues.
Discontinued
This item was discontinued and currently is not available for order on our website. The item may become available soon. Please contact us if you need more information regarding the upcoming arrivals.
| RAM Memory - RGB Lighting | Yes |
|---|
G.Skill Trident Z RGB F4-3200C16D-16GTZRX. Component for: PC/Server. Internal memory: 16 GB. Memory layout (modules x size): 2 x 8 GB. Internal memory type: DDR4. Memory clock speed: 3200 MHz. Memory form factor: 288-pin DIMM. Product colour: Black
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 8 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory voltage | 1.2.1.35 V |
| Feature | Backlight |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 2.0 |
| SPD voltage | 1.2 V |
| SPD speed | 2133 MHz |
| Product colour | Black |
| Cooling type | Heatsink |
| Backlight colour | Multicolour |
| Height | 44 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |