ICY BOX USB-C 65W Notebook Power Supply - IB-PS101-PD - Black, 1.5 m Cable, EU Plug, Indoor
USB-C PD charger 65 W, 110-240 V input, 1.5 m integrated USB-C cable, EU plug, Black for indoor use
Please Note
The website is currently being actively developed, you are welcome to place the order and in 99% of the cases your order will be processed as usual, but in some cases there may be a delay or the price may change. We will notify you if there are any issues.
Discontinued
This item was discontinued and currently is not available for order on our website. The item may become available soon. Please contact us if you need more information regarding the upcoming arrivals.
ICY BOX IB-PS111-PD. Charger type: Indoor. Power source type: AC. Charger compatibility: Universal. Input voltage: 110 - 240 V. Cable length: 1.5 m. Product colour: Black
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Charger type | Indoor |
| Feature | Integrated USB cable |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 65 W |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.5 m |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Input voltage | 110 - 240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 1.3 A |
| Output current (5V) | 3 A |
| Output current (9V) | 3 A |
| Output current (12V) | 3 A |
| Output current (15V) | 3 A |
| Output current (20V) | 3.25 A |
| Power plug type | Type C |
| Compatible power plug types | EU |
| Width | 28 mm |
| Depth | 95 mm |
| Height | 58 mm |
| Weight | 152 g |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 35 mm |
| Package height | 201 mm |
| Package weight | 233 g |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 30 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cables included | USB Type-C |
| Included power plug types | EU |
| Compliance certificates | CE. Federal Communications Commission (FCC). RoHS. UKCA |
| Master (outer) case width | 330 mm |
| Master (outer) case length | 440 mm |
| Master (outer) case height | 200 mm |
| Master (outer) case gross weight | 8 kg |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Country of origin | China |