Rack-mount Power Strip - 19-inch 1HE - Black, 8-outlet, 2 m cord
Aluminum Digitus 8-outlet rack-mount power strip with a 2 m cord; black, 19-inch 1HE rack-mountable.
Please Note
The website is currently being actively developed, you are welcome to place the order and in 99% of the cases your order will be processed as usual, but in some cases there may be a delay or the price may change. We will notify you if there are any issues.
Discontinued
This item was discontinued and currently is not available for order on our website. The item may become available soon. Please contact us if you need more information regarding the upcoming arrivals.
Digitus aluminum outlet strip. 8 safety outlets. 2 m supply safety plug. Product colour: Black
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Country of origin | China |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| Maximum current | 16 A |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Package width | 500 mm |
| Package depth | 67 mm |
| Package volume | 3048.5 cm³ |
| Package weight | 1.05 kg |
| UK Trade Tariff code | 85444290 |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |