Teltonika RUT271Redcap 5G-Router - RUT271 - Black, Aluminium/Plastic enclosure, DIN-rail/Wall mounting
Teltonika RUT271Redcap 5G-Router with 2x Fast Ethernet, 4G/5G, RutOS, 1 SIM, DIN-rail/Wall mounting, Black enclosure.
Please Note
The website is currently being actively developed, you are welcome to place the order and in 99% of the cases your order will be processed as usual, but in some cases there may be a delay or the price may change. We will notify you if there are any issues.
Discontinued
This item was discontinued and currently is not available for order on our website. The item may become available soon. Please contact us if you need more information regarding the upcoming arrivals.
Teltonika RUT271. Device type: Cellular network router. Product colour: Black. Housing material: Aluminium. Plastic. Ethernet LAN interface type: Fast Ethernet. Ethernet LAN data rates: 10.100 Mbit/s. Supported network protocols: TCP. UDP. IPv4. IPv6. ICMP. NTP. DNS. HTTP. HTTPS. SFTP. FTP. SMTP. SSL v3. TLS. ARP. VRRP. PPP..... Wi-Fi standards: 802.11b. 802.11g. Wi-Fi 4 (802.11n). Data network: 4G. 5G. 4G standard: LTE. 5G standard: Sub6 SA. Security algorithms: AES-CCMP. EAP-TLS. PEAP. TKIP. WPA-EAP. WPA-PSK. WPA2-Enterprise. WPA3-EAP. WPA3-SAE
| Device type | Cellular network router |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium. Plastic |
| Mounting | DIN-rail/Wall mounting |
| Market positioning | Industrial |
| Feature | Built-in processor |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10.100 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11b. 802.11g. Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Data network | 4G. 5G |
| 4G standard | LTE |
| 5G standard | Sub6 SA |
| Number of SIM cards | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Security algorithms | AES-CCMP. EAP-TLS. PEAP. TKIP. WPA-EAP. WPA-PSK. WPA2-Enterprise. WPA3-EAP. WPA3-SAE |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Processor frequency | 0.58 GHz |
| RAM capacity | 128 GB |
| RAM type | DDR2 |
| Internal storage capacity | 0.032 GB |
| Operating system installed | RutOS |
| Power source type | DC |
| Output voltage | 9 - 30 V |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 83 mm |
| Depth | 74 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 130 g |