Locking C19 to C20 Power Cord - AP8760 - (Black, 3 m, 230 V, 16 A)
APC AP8760 locking C19 to C20 power cord, 3 m, Black; 230 V, 16 A.
Please Note
The website is currently being actively developed, you are welcome to place the order and in 99% of the cases your order will be processed as usual, but in some cases there may be a delay or the price may change. We will notify you if there are any issues.
Discontinued
This item was discontinued and currently is not available for order on our website. The item may become available soon. Please contact us if you need more information regarding the upcoming arrivals.
| UPS & Power Backup - Input Plug | IEC C20 |
|---|
APC Power Cord. Locking C19 to C20. 3.0m. Cable length: 3 m. Connector 1: C19 coupler. Connector 2: C20 coupler. Input voltage: 230 V. Input current: 16 A
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | C19 coupler |
| Connector 2 | C20 coupler |
| Input voltage | 230 V |
| Input current | 16 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Width | 230 mm |
| Depth | 45 mm |
| Height | 230 mm |
| Weight | 510 g |
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 45 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package weight | 510 g |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 160.44 |
| Dimensions (WxDxH) | 230 x 45 x 230 mm |
| Weight (imperial) | 0.51 kg (1.12 lbs) |