Charger USB-C 20W Black Inter-Tech - PD-2120 - Black
Indoor AC charger with 20 W USB-C/USB-A fast charging (QC 3.0), 12 V max output, 100-240 V input, 3 A input, over-power and short-circuit protection; Black.
Please Note
The website is currently being actively developed, you are welcome to place the order and in 99% of the cases your order will be processed as usual, but in some cases there may be a delay or the price may change. We will notify you if there are any issues.
Discontinued
This item was discontinued and currently is not available for order on our website. The item may become available soon. Please contact us if you need more information regarding the upcoming arrivals.
Inter-Tech PD-2120. Charger type: Indoor. Power source type: AC. Charger compatibility: Smartphone. Input voltage: 100 - 240 V. Maximum output voltage: 12 V. USB Type-C ports quantity: 1. Fast charging. Power protection features: Over power. Short circuit. Product colour: Black
| Charger compatibility | Smartphone |
| Power source type | AC |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Feature | AC adapter included |
| Fast charging technology | Quick Charge 3.0 |
| Charger type | Indoor |
| Power protection features | Over power. Short circuit |
| Product colour | Black |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 3 A |
| Maximum power | 20 W |
| Maximum output voltage | 12 V |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Width | 42 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 50 g |
| Package weight | 60 g |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty period | 1 year(s) |