Synology 16 GB NAS ECC RAM 16GB Module (DDR4-2666 16GB) - D4RD-2666-16G - DDR4-2666 16GB
Synology D4RD-2666-16G, 16 GB DDR4-2666 Registered (buffered) ECC RAM, 288-pin DIMM for NAS/storage servers.
Please Note
The website is currently being actively developed, you are welcome to place the order and in 99% of the cases your order will be processed as usual, but in some cases there may be a delay or the price may change. We will notify you if there are any issues.
Discontinued
This item was discontinued and currently is not available for order on our website. The item may become available soon. Please contact us if you need more information regarding the upcoming arrivals.
Synology D4RD-2666-16G. Component for: NAS/storage server. Internal memory: 16 GB. Memory layout (modules x size): 1 x 16 GB. Internal memory type: DDR4. Memory clock speed: 2666 MHz. Memory form factor: 288-pin DIMM. ECC
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Component for | NAS/storage server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Feature | ECC |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Certification | CE |
| Compatible products | FS series:FS6400. FS3600. FS3400SA series:SA3600. SA3400 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |