QNAP TL-R1200S-RP 12-bay 2U rackmount SATA JBOD expansion unit redundant PSU - TL-R1200S-RP - Black, Grey
12-bay 2U HDD/SSD enclosure supporting 2.5/3.5" drives, Serial ATA III 6 Gbit/s, hot-swap, AC power, 3 x SFF-8088 host interface; Black/Grey JBOD expansion unit.
Please Note
The website is currently being actively developed, you are welcome to place the order and in 99% of the cases your order will be processed as usual, but in some cases there may be a delay or the price may change. We will notify you if there are any issues.
Discontinued
This item was discontinued and currently is not available for order on our website. The item may become available soon. Please contact us if you need more information regarding the upcoming arrivals.
| NAS (Network Attached Storage) - RAID Levels | JBOD |
|---|---|
| NAS (Network Attached Storage) - Hot-swap | Yes |
QNAP TL-R1200S-RP. Product type: HDD/SSD enclosure. Number of storage drives supported: 12. Storage drive size: 2.5/3.5". Supported storage drive interfaces: Serial ATA III. Data transfer rate: 6 Gbit/s. Hot-swap. Rack mounting. Rack capacity: 2U. Product colour: Black. Grey
| Number of storage drives supported | 12 |
| Storage drive size | 2.5/3.5" |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA III |
| Feature | Manual |
| Product type | HDD/SSD enclosure |
| Product colour | Black. Grey |
| LED indicators | Fan fail. HDD. Link |
| Rack capacity | 2U |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Fan diameter | 7 cm |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Noise level | 33.7 dB |
| Power source type | AC |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 482 mm |
| Depth | 534 mm |
| Height | 89 mm |
| Weight | 13.2 kg |
| Package width | 552 mm |
| Package depth | 253 mm |
| Package height | 719 mm |
| Package weight | 15.4 kg |
| Number of keys included | 2 pc(s) |
| Cables included | AC. MiniSAS |
| Host interface | 3 x SFF-8088 |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |