APC Smart-UPS Rack Tower SMX2200RMHV2U 2200VA 19'
APC Smart-UPS X SMX2200RMHV2U - 2200VA. 8x C13 + 1x C19 outlet. USB. expandable runtime. Line-Interactive. 2.2 kVA. 1980 W. Sine. 50/60 Hz. 208 V
Please Note
The website is currently being actively developed, you are welcome to place the order and in 99% of the cases your order will be processed as usual, but in some cases there may be a delay or the price may change. We will notify you if there are any issues.
Discontinued
This item was discontinued and currently is not available for order on our website. The item may become available soon. Please contact us if you need more information regarding the upcoming arrivals.
| UPS & Power Backup - Input Plug | IEC C20 |
|---|---|
| UPS & Power Backup - Output Receptacles | Mixed |
APC Smart-UPS X SMX2200RMHV2U - 2200VA. 8x C13 + 1x C19 outlet. USB. expandable runtime. UPS topology: Line-Interactive. Output power capacity: 2.2 kVA. Output power: 1980 W. AC outlet types: C13 coupler. C19 coupler. Power plug: C20 coupler. AC outlets quantity: 9 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA). Battery capacity: 702 VAh. Typical backup time at full load: 9.8 min. Form factor: Rackmount/Tower. Product colour: Black. Rack capacity: 2U. Compliance certificates: RoHS. Certification: CE. CSA. EAC. EN/IEC 62040-1. EN/IEC 62040-2. FCC Part 15 Class A. IEC 60950. IRAM. RCM. UL 1778....
| UPS topology | Line-Interactive |
| Output power capacity | 2.2 kVA |
| Output power | 1980 W |
| Waveform | Sine |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Output operation voltage (min) | 208 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Output frequency regulation | 50/60 Hz |
| Feature | Software CD |
| Surge energy rating | 645 J |
| Response time | 4 ms |
| Hold time (min) | 2 ms |
| Hold time (max) | 10 ms |
| Efficiency | 98.1% |
| Noise level | 55 dB |
| AC outlet types | C13 coupler. C19 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| AC outlets quantity | 9 AC outlet(s) |
| Number of output IEC jumpers | 2 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 702 VAh |
| Typical backup time at full load | 9.8 min |
| Typical backup time at half load | 25.3 min |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 2U |
| Cable length | 1.83 m |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Battery replacement |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE. CSA. EAC. EN/IEC 62040-1. EN/IEC 62040-2. FCC Part 15 Class A. IEC 60950. IRAM. RCM. UL 1778. VDE. REACH. PEP. EOLI |
| Cables included | RS-232. USB cable |
| Sustainability certificates | Green Premium |
| Width | 432 mm |
| Depth | 667 mm |
| Height | 85 mm |
| Weight | 37.3 kg |
| Package width | 596 mm |
| Package depth | 869 mm |
| Package height | 243 mm |
| Package weight | 45.4 kg |
| Products per pallet | 8 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 2715.94 |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Nominal input voltage | 230 V |