Philips Hue White Ambiance E27 Filament A60 Teardrop LED Smart Bulb - 4500 K, 550 lm, 7 W, Bluetooth, HomeKit compatible
Philips Hue White Ambiance E27 smart bulb (A60 Teardrop) with Bluetooth, 550 lm, 4500 K. 7 W. HomeKit compatible.
Please Note
The website is currently being actively developed, you are welcome to place the order and in 99% of the cases your order will be processed as usual, but in some cases there may be a delay or the price may change. We will notify you if there are any issues.
Discontinued
This item was discontinued and currently is not available for order on our website. The item may become available soon. Please contact us if you need more information regarding the upcoming arrivals.
Philips A60 – E27 smart bulb. Type: Smart bulb. Interface: Bluetooth. Bulb type: LED. Mobile operating systems supported: Android 10.0. iOS 15. Energy efficiency class: G. Energy consumption per 1000 hours: 7 kWh. Power consumption (standby): 0.5 W. Width: 60 mm. Depth: 60 mm. Height: 115 mm. Package type: Box. Package width: 7.2 mm. Package depth: 7.2 mm
| Wi-Fi standards | Not supported |
| Type | Smart bulb |
| Bulb type | LED |
| Interface | Bluetooth |
| Fitting/cap type | E27 |
| Bulb size | A60 |
| Bulb shape | Teardrop bulb |
| Light colour | Cool daylight. Warm white |
| Colour temperature (max) | 4500 K |
| Luminous flux | 550 lm |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Power factor | 0.6 |
| Bulb power | 7 W |
| Equivalent bulb power | 40 W |
| Bulb lifetime | 15000 h |
| Rated lifetime | 15000 h |
| Feature | HomeKit compatibility |
| Bulb technology | LED |
| Number of switch cycles | 50000 |
| Mobile operating systems supported | Android 10.0. iOS 15 |
| Energy efficiency class | G |
| Energy consumption per 1000 hours | 7 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 7 W |
| Input voltage | 220-240 V |
| Bulb voltage | LED |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Width | 60 mm |
| Depth | 60 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 43 g |
| Diameter | 6 cm |
| Bulb diameter | 6 cm |
| Package type | Box |
| Package width | 7.2 mm |
| Package depth | 7.2 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package net weight | 40 g |
| Package gross weight | 100 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Number of hue bulb(s) included | 1 bulb(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Included bulb energy efficiency class (old) | G |
| Energy efficiency class (old) | G |
| Number of accessories (max) | 12 |
| Software upgrade note | When connected to Bluetooth App or Hue Bridge |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 8719514301429 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| 12NC Logistic code(s) | 929002477501 |