KVM Cat.5 module. 8-Port for modularized KVM console - DIGITUS Professional
Digitus Modular Cat.5 KVM switch, 8-port, Ethernet LAN, rack-mountable 1U, black
Please Note
The website is currently being actively developed, you are welcome to place the order and in 99% of the cases your order will be processed as usual, but in some cases there may be a delay or the price may change. We will notify you if there are any issues.
Discontinued
This item was discontinued and currently is not available for order on our website. The item may become available soon. Please contact us if you need more information regarding the upcoming arrivals.
Digitus Modular Cat.5 KVM switch. 8-port. Keyboard port type: USB. Mouse port type: USB. Scan interval: 5.90 s. Maximum operating distance: 60 m. Product colour: Black. Rack capacity: 1U. Width: 148 mm. Depth: 445 mm. Height: 45 mm. Package width: 148 mm. Package depth: 445 mm. Package height: 220 mm
| Number of computers controlled | 8 |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Feature | Rack mount kit |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 8 |
| HD type | Not supported |
| Scan interval | 5.90 s |
| Maximum operating distance | 60 m |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Black |
| Width | 148 mm |
| Depth | 445 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 2.74 kg |
| Package width | 148 mm |
| Package depth | 445 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package volume | 2963.7 cm³ |
| Package weight | 3.15 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85176200 |
| Master (outer) case width | 330 mm |
| Master (outer) case length | 475 mm |
| Master (outer) case height | 440 mm |
| Master (outer) case gross weight | 12.6 kg |
| Master (outer) case volume | 68970 cm³ |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Country of origin | China |