Power Supply Gigabyte GP-UD750GM V2 PG5 750W Gold - GP-UD750GM V2 - Black, ATX 3.1, 750 W, 80+ Gold, Fully Modular
SKU 31023 Brand Gigabyte EAN13 4719331555870
GP-UD750GM V2 PG5: 750W, 80 PLUS Gold, ATX, Fully Modular, Active PFC, 0.9 PF, 1x120mm fan.
PSU (Power Supplies) - Modularity Fully modular
PSU (Power Supplies) - Length 141-160 mm
Total power750 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Input current12 - 6.5 A
Power factor0.9
Power Factor Correction (PFC) typeActive
Combined power (+3.3V)105 W
Combined power (+12V)750 W
Combined power (+5V)105 W
Combined power (-12V)3.6 W
Combined power (+5Vsb)15 W
Max output current (+3.3V)20 A
Max output current (+12V)62.5 A
Max output current (+5V)20 A
Max output current (-12V)0.3 A
Max output current (+5Vsb)3 A
Hold time16 ms
Efficiency90%
Motherboard power connector20+4 pin ATX
Motherboard power cable length61 cm
Number of SATA power connectors8
SATA power cable length150, 600 mm
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin)3
Peripheral (Molex) power cable length150, 500 mm
PCI Express power connectors (6+2 pin)4
PCI Express power connectors (12+4 pin)1
PCI Express power connectors (12+4 pin) cable length700 mm
PCI Express power cable length60 cm
CPU power connector (4+4 pin)Yes
CPU power cable length65 cm
Floppy drive power connector1
PCI Express connectorYes
Number of EPS connectors2
Cabling typeFully-Modular
80 PLUS certification80 PLUS Gold
PurposePC
Power supply unit (PSU) form factorATX
ATX version3.1
Bearing technologyHYB
Mean time between failures (MTBF)100000 h
Product colourBlack
Cooling typeActive
Fan diameter12 cm
Number of fans1 fan(s)
On/off switchYes
Width150 mm
Depth140 mm
Height86 mm
Weight2.34 kg
Package width618 mm
Package depth269 mm
Package height211 mm