Gigabyte AORUS XTREME WATERFORCE GeForce RTX 5080 - 16GB GDDR7, 2805MHz, Black, AIO Liquid
GeForce RTX 5080 GPU, 16GB GDDR7, 2805 MHz boost, PCIe 5.0 x16, HDMI 2.1b + 3x DisplayPort 2.1, Gigabyte WATERFORCE AIO, 1x16-pin power, 850W PSU recommended.
Please Note
The website is currently being actively developed, you are welcome to place the order and in 99% of the cases your order will be processed as usual, but in some cases there may be a delay or the price may change. We will notify you if there are any issues.
Discontinued
This item was discontinued and currently is not available for order on our website. The item may become available soon. Please contact us if you need more information regarding the upcoming arrivals.
Unlock unparalleled gaming prowess with GIGABYTE's NVIDIA graphics cards. Engineered for peak performance and visual excellence, our GPUs redefine gaming standards. With advanced cooling solutions and cutting-edge technologies, GIGABYTE NVIDIA graphics cards deliver stunning visuals and seamless gameplay experiences, empowering gamers to dominate every virtual battlefield with confidence and precision.
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Graphics processor | GeForce RTX 5080 |
| Processor frequency | 2805 MHz |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Memory bus | 256 bit |
| Memory clock speed | 30000 MHz |
| Memory bandwidth (max) | 30 GB/s |
| Interface type | PCI Express x16 5.0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1b |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| DisplayPort version | 2.1b |
| TV tuner integrated | No |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Warranty period | 4 year(s) |
| Cooling type | Active |
| Cooling technology | Gigabyte WATERFORCE |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of slots | 2 |
| Product colour | Black |
| Minimum system power supply | 850 W |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Weight | 2 kg |
| Length | 220 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 130 mm |
| Package width | 274 mm |
| Package depth | 443 mm |
| Package height | 165 mm |
| Package weight | 3 kg |
| Package type | Box |
| Cables included | Power |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |