LC-Power Cosmo Cool LC-CC-95 CPU Cooler - Silver/White - 92mm Fan, Heatpipe Design, 130W TDP, Intel & AMD Socket Support (Boxed)
Compact heatpipe CPU cooler with 92mm fan, 130W TDP support. Compatible with Intel LGA775/115x and AMD AM2/AM3/AM4/FM1/FM2 sockets. Copper base, aluminum fins, 12V 0.2A, 427g weight. Silver/white design for reliable cooling.
Please Note
The website is currently being actively developed, you are welcome to place the order and in 99% of the cases your order will be processed as usual, but in some cases there may be a delay or the price may change. We will notify you if there are any issues.
Discontinued
This item was discontinued and currently is not available for order on our website. The item may become available soon. Please contact us if you need more information regarding the upcoming arrivals.
| Cooling (CPU & Case) - Device Type | CPU Air Cooler |
|---|---|
| Cooling (CPU & Case) - Socket Support | AMD AM2 AMD AM3 AMD AM4 AMD FM1 AMD FM2 Intel LGA1150 Intel LGA1151 Intel LGA1155 Intel LGA1156 Intel LGA115X Intel LGA775 |
| Cooling (CPU & Case) - Fan Size | 92 mm |
| Cooling (CPU & Case) - Air Cooler Height | 120–140 mm |
| Cooling (CPU & Case) - Lightning | None |
| Cooling (CPU & Case) - Connector | 4-Pin PWM |
| Cooling (CPU & Case) - Color | Silver / Grey White |
The LC-Power Cosmo Cool LC-CC-95 is a reliable heatpipe CPU cooler featuring a 92mm fan and robust construction with copper base and aluminum heatsink fins. It supports up to 130W TDP, making it suitable for mid-range Intel and AMD processors.
Designed for easy installation, it fits Intel LGA775, LGA1150, LGA1151, LGA1155, LGA1156 sockets and AMD AM2, AM3, AM4, FM1, FM2 platforms. The 4-pin PWM fan delivers airflow of 26.64-47.47 CFM at 1800 RPM with hydraulic bearing for quiet operation.
- TDP: 130W
- Fan Size: 92mm
- Dimensions: 127 x 61 x 133 mm
- Weight: 427g
- Color: Silver/White
| Suitable location | Processor |
| Type | Cooler |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 775 (Socket T), Socket AM2, Socket AM3, Socket AM4, Socket FM1, Socket FM2 |
| Compatible processor series | AMD Athlon, AMD Athlon II, AMD Phenom, AMD Sempron, Intel® Celeron®, Intel® Core™2 Duo, Intel® Core™2 Quad, Intel® Core™ i3, Intel® Core™ i5, Intel® Core™ i7, Intel® Pentium® 4, Intel® Pentium® Dual-Core |
| Product colour | Silver, White |
| Voltage | 12 V |
| Rated current | 0.2 A |
| Thermal Design Power (TDP) | 130 W |
| Weight | 427 g |
| Bearing technology | Hydraulic |
| Fan performance | 47.47 cfm |
| Dimensions (WxDxH) | 127 x 61 x 133 mm |
| Connector(s) | 4-pin |
| Airflow | 26,64 - 47,47 CFM |
| Rotational speed | 1800 RPM |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |