ASUS TUF Gaming 750W Gold PSU - 90YE00S3-B0NA00 - Fully Modular 80+ Gold (Boxed)
750W fully modular ATX 3.1 PSU with 80 PLUS Gold efficiency (92%), 135mm dual-ball bearing Axial-tech fan, 105°C Japanese capacitors, PCB coating, 16-pin PCIe for 600W GPUs, 10-year warranty.
Please Note
The website is currently being actively developed, you are welcome to place the order and in 99% of the cases your order will be processed as usual, but in some cases there may be a delay or the price may change. We will notify you if there are any issues.
Discontinued
This item was discontinued and currently is not available for order on our website. The item may become available soon. Please contact us if you need more information regarding the upcoming arrivals.
| PSU (Power Supplies) - Wattage | 700 - 799 W |
|---|---|
| PSU (Power Supplies) - Efficiency Rating | 80 Plus Gold |
| PSU (Power Supplies) - Color | Black |
| PSU (Power Supplies) - Modularity | Fully modular |
| PSU (Power Supplies) - PCIe GPU Connectors | 1x 12VHPWR 16-pin 3x 8/6 pins |
| PSU (Power Supplies) - Length | 141-160 mm |
| PSU (Power Supplies) - EPS CPU Connectors | 2x 4+4pin EPS/ATX12V |
Built For The Long Haul
The ASUS TUF Gaming 750W Gold PSU delivers military-grade durability with 105°C Japanese capacitors rated for 170,000 hours, dual ball bearing 135mm Axial-tech fan for 2x longer lifespan, and protective PCB conformal coating against dust, moisture, and debris.
Featuring 80 PLUS Gold certification for up to 92% efficiency, full ATX 3.1 compliance, and a native 16-pin PCIe connector supporting 600W for PCIe Gen 5 GPUs, plus 3x 8-pin PCIe. Fully modular etched cables ensure clean builds. Backed by 10-year warranty.
- 750W total power, 744W on +12V rail
- Connectors: 20+4-pin ATX, 2x 4+4-pin CPU, 1x 16-pin PCIe, 3x 8-pin PCIe, 5x SATA, 4x Molex
- Protections: OPP, OVP, UVP, SCP, OCP, OTP
- Dimensions: 150 x 150 x 86 mm
| Total power | 750 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Combined power (+3.3V) | 130 W |
| Combined power (+12V) | 744 W |
| Combined power (+5V) | 130 W |
| Combined power (-12V) | 9.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 15 W |
| Max output current (+3.3V) | 25 A |
| Max output current (+12V) | 62 A |
| Max output current (+5V) | 25 A |
| Max output current (-12V) | 0.8 A |
| Max output current (+5Vsb) | 3 A |
| Efficiency | 92% |
| Power protection features | Over power, Over voltage, Under voltage, Short circuit, Over current, Over temperature |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| CPU power connector (4+4 pin) | 2 |
| PCI Express power connectors (16-pin) | 1 |
| PCI Express power connectors (8-pin) | 3 |
| Number of SATA power connectors | 5 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 4 |
| Cabling type | Fully-Modular |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| ATX version | 3.1 |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 13.5 cm |
| Width | 150 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 2.38 kg |