Thermaltake TOUGHPOWER PF3 850W Platinum - Fully-Modular ATX 3.0 PSU, 80 PLUS Platinum, Black
850W high-performance ATX 3.0 PSU with 80 PLUS Platinum efficiency, fully-modular cables, 120mm FDB fan, 1x 16-pin 12VHPWR + 4x 6+2 PCIe, 8x SATA, black.
Please Note
The website is currently being actively developed, you are welcome to place the order and in 99% of the cases your order will be processed as usual, but in some cases there may be a delay or the price may change. We will notify you if there are any issues.
Discontinued
This item was discontinued and currently is not available for order on our website. The item may become available soon. Please contact us if you need more information regarding the upcoming arrivals.
| PSU (Power Supplies) - Modularity | Fully modular |
|---|---|
| PSU (Power Supplies) - Length | 141-160 mm |
| Total power | 850 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 10 A |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 100 W |
| Combined power (+12V) | 849.6 W |
| Combined power (+5V) | 100 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 12.5 W |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+12V) | 70.8 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 2.5 A |
| Efficiency | 70% |
| Motherboard power connector | 24-pin ATX |
| Motherboard power cable length | 60 cm |
| Number of SATA power connectors | 8 |
| SATA power cable length | 150, 500 mm |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 4 |
| Peripheral (Molex) power cable length | 150, 500 mm |
| EPS power connector (4+4 pin) | Yes |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 4 |
| PCI Express power connectors (16-pin) | 1 |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Cabling type | Fully-Modular |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| Purpose | PC |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| ATX version | 3.0 |
| Silent mode | Yes |
| Bearing technology | FDB |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Product colour | Black |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| On/off switch | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Cables included | PCIe, Peripheral (Molex), SATA |
| Safety | CE/FCC/UKCA/ICES/LVD/TUV/cTUVus/CB/CCC/BSMI |
| Width | 140 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 86 mm |