Gigabyte GeForce RTX 5070 Aero OC - White, 12GB GDDR7, 2625 MHz, PCIe 5.0
GeForce RTX 5070 GPU, 12GB GDDR7, 6144 CUDA cores, 2625 MHz boost, WINDFORCE 3X triple-fan cooler, 3x DisplayPort 2.1a, 1x HDMI 2.1b, 16-pin power
Please Note
The website is currently being actively developed, you are welcome to place the order and in 99% of the cases your order will be processed as usual, but in some cases there may be a delay or the price may change. We will notify you if there are any issues.
Discontinued
This item was discontinued and currently is not available for order on our website. The item may become available soon. Please contact us if you need more information regarding the upcoming arrivals.
Unlock unparalleled gaming prowess with GIGABYTE's NVIDIA graphics cards. Engineered for peak performance and visual excellence, our GPUs redefine gaming standards. With advanced cooling solutions and cutting-edge technologies, GIGABYTE NVIDIA graphics cards deliver stunning visuals and seamless gameplay experiences, empowering gamers to dominate every virtual battlefield with confidence and precision.
| CUDA | Yes |
| CUDA cores | 6144 |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Graphics processor | GeForce RTX 5070 |
| Processor frequency | 2625 MHz |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Discrete graphics card memory | 12 GB |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Memory bus | 192 bit |
| Memory clock speed | 28000 MHz |
| Memory bandwidth (max) | 28 GB/s |
| Interface type | PCI Express x16 5.0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1b |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| DisplayPort version | 2.1a |
| TV tuner integrated | No |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Warranty period | 4 year(s) |
| Cooling type | Active |
| Cooling technology | GIGABYTE WINDFORCE 3X |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Number of slots | 2 |
| Illumination | Yes |
| Product colour | White |
| Minimum system power supply | 750 W |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Weight | 2 kg |
| Length | 324 mm |
| Depth | 56 mm |
| Height | 130 mm |
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 435 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package weight | 3 kg |
| Package type | Box |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | Power |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |