MSI GeForce RTX 5080 GAMING TRIO OC - 16GB GDDR7, Boost 2700 MHz, Black, 3-Fan
MSI GeForce RTX 5080 GAMING TRIO OC, 16GB GDDR7, 2700 MHz boost, 3-fan open-air cooler, 4 display outputs (3xDP, 1xHDMI), ideal for high-res gaming and content creation.
Please Note
The website is currently being actively developed, you are welcome to place the order and in 99% of the cases your order will be processed as usual, but in some cases there may be a delay or the price may change. We will notify you if there are any issues.
Discontinued
This item was discontinued and currently is not available for order on our website. The item may become available soon. Please contact us if you need more information regarding the upcoming arrivals.
Fearless and bold, GAMING TRIO delivers strong performance to both gaming and content creation. It blends a fierce look with advanced cooling technologies, making it an unwavering ally on the gaming battlefield. GAMING TRIO is the ideal choice for gamers who strive to give their all.
| CUDA | Yes |
| CUDA cores | 10752 |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Graphics processor | GeForce RTX 5080 |
| Processor boost clock speed | 2700 MHz |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Memory bus | 256 bit |
| Memory clock speed | 30000 MHz |
| Memory bandwidth (max) | 30 GB/s |
| Interface type | PCI Express x16 5.0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1b |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| DisplayPort version | 2.1a |
| TV tuner integrated | No |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Cooling type | Active |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Fan diameter | 12 cm |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Number of slots | 2 |
| Product colour | Black |
| Minimum system power supply | 850 W |
| Power consumption (typical) | 360 W |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Weight | 1.36 kg |
| Length | 338 mm |
| Depth | 50 mm |
| Height | 140 mm |
| Package width | 409 mm |
| Package depth | 95 mm |
| Package height | 253 mm |
| Package weight | 1.89 kg |
| Package type | Box |
| Cables included | Power |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |