Xilence Performance C A404T - 92mm PWM CPU Cooler - Black/Red, AMD (AM4 Compatible)
Compact 92mm PWM CPU cooler (600–2200 RPM), ultra-quiet 14–21.8 dB, compatible with AMD sockets incl. AM4. Black/red finish, single 92x25mm fan.
Please Note
The website is currently being actively developed, you are welcome to place the order and in 99% of the cases your order will be processed as usual, but in some cases there may be a delay or the price may change. We will notify you if there are any issues.
Discontinued
This item was discontinued and currently is not available for order on our website. The item may become available soon. Please contact us if you need more information regarding the upcoming arrivals.
| Suitable location | Processor |
| Type | Cooler |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Supported processor sockets | Socket AM2, Socket AM2+, Socket AM3, Socket AM4, Socket FM1, Socket FM2, Socket FM2+ |
| Rotational speed (min) | 600 RPM |
| Rotational speed (max) | 2200 RPM |
| Noise level (low speed) | 14 dB |
| Noise level (high speed) | 21.8 dB |
| Minimum airflow (imperial) | 65.4 cfm |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Product colour | Black, Red |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Power supply | 125 W |
| Width | 105 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 306 g |
| Fan dimensions (W x D x H) | 92 x 92 x 25 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |