Sapphire NITRO+ Radeon RX 9060 XT - 8GB GDDR6, 3320 MHz Boost, PCIe 5.0, Grey, Tri-X Triple-Fan
Radeon RX 9060 XT, 8GB GDDR6, 3320 MHz boost, Tri-X triple-fan active cooler, 2x HDMI + 1x DisplayPort 2.1a, PCIe 5.0, 182W TDP, 1x 8-pin
Please Note
The website is currently being actively developed, you are welcome to place the order and in 99% of the cases your order will be processed as usual, but in some cases there may be a delay or the price may change. We will notify you if there are any issues.
Discontinued
This item was discontinued and currently is not available for order on our website. The item may become available soon. Please contact us if you need more information regarding the upcoming arrivals.
| Compute units | 32 |
| Graphics processor family | AMD |
| Graphics processor | Radeon RX 9060 XT |
| Processor boost clock speed | 3320 MHz |
| Processor boost clock speed (Gaming mode) | 2780 MHz |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Stream processors | 2048 |
| Maximum displays per videocard | 3 |
| Ray accelerators | 32 |
| AI accelerators | 64 |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Memory bus | 128 bit |
| Data transfer rate | 20 Gbit/s |
| Interface type | PCI Express x16 5.0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1a |
| TV tuner integrated | No |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| AMD FreeSync | Yes |
| Cooling type | Active |
| Cooling technology | Sapphire Tri-X |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Number of slots | 2 |
| Product colour | Grey |
| Minimum system power supply | 450 W |
| Power consumption (typical) | 182 W |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Length | 300 mm |
| Depth | 131 mm |
| Height | 55 mm |
| Package type | Box |