be quiet! Pure Wings 3 PWM High-Speed 120mm Fan - BL111 - White, 2100 RPM, 4-pin PWM
High-performance 120mm white case fan (BL111) with 4-pin PWM, up to 2100 RPM, 59.6 CFM, 30.9 dB, 25 mm thickness, rifle bearing — quiet cooling for gaming PCs.
Please Note
The website is currently being actively developed, you are welcome to place the order and in 99% of the cases your order will be processed as usual, but in some cases there may be a delay or the price may change. We will notify you if there are any issues.
Discontinued
This item was discontinued and currently is not available for order on our website. The item may become available soon. Please contact us if you need more information regarding the upcoming arrivals.
Performant, Progressive, Quiet
Pure Wings 3 120mm PWM high-speed White are the perfect addition to demanding PCs with extraordinarily high performance and progressive features such as a speed-regulating closed loop motor. This makes the fan a versatile companion for your gaming system. Its iconic design lets anyone immediately recognize it as be quiet! fan and adds a touch of elegance to any configuration.
| Suitable location | Computer case |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Rotational speed (max) | 2100 RPM |
| Noise level (high speed) | 30.9 dB |
| Maximum airflow | 59.6 cfm |
| Airflow | 101.2 m³/h |
| Maximum air pressure | 2.41 mmH2O |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Bearing type | Rifle bearing |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 80000 h |
| Product colour | White |
| Fan connector | 4-pin |
| Voltage | 5 - 13.2 V |
| Rated voltage | 12 V |
| Fan power consumption | 3.6 W |
| Rated current | 0.13 A |
| Width | 120 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 149 g |
| Cable length | 0.46 m |
| Package width | 122 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package weight | 180 g |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | Triman |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | CE, RoHS, UKCA, WEEE |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 4 |
| Products per shipping (inner) case | 60 pc(s) |
| Shipping (inner) case width | 31.4 cm |
| Shipping (inner) case length | 40.5 cm |
| Shipping (inner) case height | 27.8 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 11.8 kg |