Palit GeForce RTX 5060 - Infinity3 OC - Black, 8GB GDDR7, Boost 2580MHz
Palit GeForce RTX 5060 Infinity3 OC — 8GB GDDR7, Boost 2580 MHz, 145W TDP, 3x DisplayPort + 1x HDMI, 1x 8‑pin, triple-fan open-air cooler, VR ready.
Please Note
The website is currently being actively developed, you are welcome to place the order and in 99% of the cases your order will be processed as usual, but in some cases there may be a delay or the price may change. We will notify you if there are any issues.
Discontinued
This item was discontinued and currently is not available for order on our website. The item may become available soon. Please contact us if you need more information regarding the upcoming arrivals.
| Bus-Typ | PCI Express 5.0 |
| Bus-Version | 4.0 |
| Bus-Geschwindigkeit | x16 |
| Hersteller | NVIDIA |
| Serie | Geforce |
| Grafikchip Typ | GeForce RTX 5060 |
| Chiptakt | 2280 MHz |
| Boosttakt | 2580 MHz |
| Anzahl | 1 |
| Shader | 3840 |
| Version | 5 |
| 3D API | 4.6 |
| Virtual Reality Ready | Ja |
| Chip-Besonderheiten | Real-Time Ray Tracing |
| Speichergröße | 8 GB |
| Typ | GDDR7 |
| Takt | 448 GB/s |
| Anbindung | 128 Bit |
| HDMI | 1 |
| Display Port | 3 |
| DUAL-Link DVI | Nein |
| Anschluss | 1x 8-pin |
| TDP in Watt | 145 W |
| Breite | 116,6 mm |
| Höhe | 63,4 mm |
| Länge | 41,3 mm |
| Slot | 2 |
| Kühlung | aktiv |
| Beleuchtungsfarbe | Multi |
| Besonderheiten | 3 Lüfter |
| Farbe | schwarz |